Nu ger vi dig, som befintlig eller ny kund, chansen att ta del av en riktigt vass kampanj - där det enda som är reducerat är priset, inte funktionaliteten. Du väljer själv vilken garantitid du önskar samt längd på Funktionsavtal, allt för att ge dig bästa möjliga förutsättningar till en passande investering.

Fyll i dina kontaktuppgifter så hör vi av oss. Längre ned på sidan kan du läsa mer om oss som leverantör och se exempelpriser.

Fyll i dina uppgifter för att få en offert och kontakt med din lokala säljare

Vi står redo och återkommer så snart som möjligt!

Varför välja L5 Navigation som leverantör?

Support och kunskap

Med oss kan du känna dig trygg! Den samlade mät- och maskinstyrningserfarenheten inom L5 överstiger 300 år, vilket gör att du kommer få relevant hjälp och svar på dina frågor.

Vi finns alltid nära dig som kund

Oavsett var du befinner dig i Sverige är vi aldrig längre än ett samtal bort och är den mest lokalt förankrade aktören på marknaden.

Schyssta affärsrelationer

Tack vare vår erfarenhet vet vi vad svenska kunder vill ha och kräver. Du ska inte behöva välja nivå – vi har redan valt det bästa åt dig! Det är alltid vår utgångspunkt när vi utvecklar och paketerar produkter och lösningar - för att du som kund ska få det du förväntar dig, utan att behöva göra kostsamma uppdateringar/tillägg senare.

Användardriven utveckling

Du har aldrig varit närmare utvecklingen. Vi på L5 Navigation tillsammans med vår danska mjukvarupartner Unicontrol lyssnar på dig och dina önskemål.

Exempel på vad befintliga kunder säger:

"L5 kunde leverera bäst, snabbast och till bäst ekonomisk förutsättning" - Anders Schwarzkopf, Maskinägare

"Skillnaden är att L5 är snabbare och mer användarvänligt" - Victor Held, Maskinförare

"Jag har använt L5 sedan våren -22 och kommer fortsatt använda L5 på mina framtida maskiner" - Carl Naumer, Maskinägare

"L5 har det mest användarvänliga systemet med robust och hållbar konstruktion" - Jan-Olov Arthursson, Maskinförare

Våra lösningar för grävmaskin

Med över 1 000 levererade system i Norden och över 4 500 i världen är U3D-X lika välbeprövat som uppskattat. 2D-funktionalitet ingår alltid i priset. Vi erbjuder även en dedikerad variant för muddring, U3D-XD, med specialutvecklat sensorhus som ger maximal motståndskraft mot både vatten och yttre åverkan.

Kampanjprisexempel på komplett system till bandgående grävmaskin inkl. 5 års garanti och 5 års Funktionsavtal: 299 000 SEK (ord. pris 339 300 SEK)

Våra lösningar för hjullastare

Vi erbjuder inte mindre än tre varianter av system till hjullastare; två guidande (U3D-L / U3D-L+) och ett med automatik (U3D-LA). Det ger dig möjlighet att välja det som passar dig bäst utifrån både ekonomi och funktionalitet.

Kampanjprisexempel på komplett guidande system inkl. 5 års garanti och 5 års Funktionsavtal: 292 000 SEK (ord. pris 331 300 SEK)

Våra lösningar för grävlastare

U3D-XL är ett helt unikt maskinstyrningssystem för grävlastare som blir en integrerad del av maskinen. Byt mellan grävaggregat och lastare med en knapptryckning. Vi kan givetvis även montera ett vanligt U3D-X om man endast har behov av positionering på grävaggregatet.

Kampanjprisexempel på komplett system för Huddig (utan Railförberedelse) eller Lännen inkl. 5 års garanti och 5 års Funktionsavtal: 415 000 SEK (ord. pris 463 270 SEK)

Våra lösningar för bandschaktare

Vi erbjuder två varianter av maskinstyrningssystem till din bandschaktare. Instegsmodellen L5 U3D-DG som är ett prisvärt guidande system med antennerna på schaktbladet. Vill du ta det ytterligare ett steg rekommenderar vi L5 U3D-DA som är ett automatiksystem med styrning av hydrauliken.

Kampanjprisexempel på komplett guidande system inkl. 5 års garanti och 5 års Funktionsavtal: 269 000 SEK (ord. pris 305 800 SEK)

Har du några andra frågor eller funderingar?

Ta då direktkontakt med någon av våra duktiga medarbetare som finns representerade i hela Sverige.